Clicky

آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی (راهنمای جامع و قدم به قدم)

 

شاید شما نیز مانند من از شنیدن این آمار شگفت زده شوید، اما بر طبق آخرین آمار گرفته شده در سال 2019، تعداد مشترکین شبکه های اجتماعی در حدود 2.77 میلیارد نفر در سراسر جهان بوده است. این یعنی یک نفر از هر سه نفر در سطح کره زمین از شبکه های اجتماعی استفاده هایی از قبیل، چک کردن اخبار مهم، خرید آنلاین یا جویا شدن از حال دوستان قدیمی و... می کند. 
وابستگی به شبکه های اجتماعی و در هم  تنیدگی زندگی مدرن امروز در آن، به حدی شده است که اکثر مردم، زندگی بدون این شبکه ها را در جهان امروز تقریبا غیرممکن می دانند. 


سوال مهمی که ممکن است ذهن را به خود مشغول کند این موضوع است که نتیجه و برآیند این وابستگی شدید به شبکه های اجتماعی برای بیزنس و شغل‌ها چه می تواند باشد؟ خب با توجه به تعداد قابل توجه کاربران شبکه های اجتماعی که روزانه از آن استفاده می کنند، اهمیت در نظرگیری این حجم از مشتریان بالقوه در بیزنس شما دوچندان می شود. 
ساخت یک وب سایت، مطمئنا تاثیر زیادی در موفقیت یک بیزنس دارد، اما باید به نحوه استفاده از این شبکه های اجتماعی برای پیشرفت در کسب و کار نیز توجه ویژه نمود. خبر خوب اینکه این راهنمای کامل نحوه بازاریابی در شبکه های اجتماعی که پیش روی شماست.
با بررسی، تحلیل و طبقه بندی شبکه های اجتماعی و در نظرگیری همه ویژگی های برجسته و مهمی از قبیل آگاهی به اینکه چه افرادی از یک شبکه اجتماعی خاص استفاده می کنند و یا دانش استفاده از یک شبکه اجتماعی به منظور استفاده از آن به عنوان یک اهرم قدرت در راستای بازاریابی برای کسب و کارتان، می تواند شما را در پیشبرد هر چه موثرتر و بهتر اهدافتان در راستای ارتقای کسب و کار کمک کند. 

 

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی


بهتر است پیش از اینکه به تعریف ساختار و پلت فرم بازاریابی شبکه های اجتماعی بپردازیم، نگاهی به مفهوم بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی یا (social media marketing) بیندازیم. به زبان ساده، بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی فرآیند ایجاد و به اشتراک گذاری محتوا برای هر شبکه اجتماعی با توجه به اهداف مورد نظر مربوط به آن است. 
این اهداف و برنامه ها می توانند وابسته به جذب حداکثر مقدار ممکن لایک (like) و اشتراک گذاری (share) برای افزایش ترافیک سایت باشند. لازم به ذکر است که تلاش برای جذب حداکثر مقدار لایک و اشتراک گذاری یکی از بهترین راه ها برای افزایش علاقه مندی و تبادل اطلاعات پیرامون کسب و کار شماست و همچنین می توان از آن به عنوان راهی برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان استفاده کرد. 
در ادامه شما خواهید آموخت که چگونه محتوای مورد نظر خود را به نحوی که با هر دو مورد الویت های بازاریابی و علاقه مندی ها و ترجیحات مشتریان منطبق باشد، تولید نمایید. 

 

ارتباط شبکه های اجتماعی و بیزینس شما


امروزه، هر کسب و کار و بیزینسی به منظور اظهار وجود در دنیای آنلاین و مجازی، به شبکه های اجتماعی و فعالیت موثر در آنها نیازمند است. ورای تلاش برای معرفی بیزینس در دنیای مجازی به مشتریان، می توان حداکثر استفاده را، از این دنیای مجازی با توجه به مزایای بیشمار آن به عمل آورد. 
استفاده از شبکه های اجتماعی نه تنها موجب رونق بازارهای مختلف (با توجه به علایق و سلیقه ها) می شود، بلکه این امکان را به شما می دهد تا با بکارگیری یک استراتژی منعطف در بازاریابی، بتوانید متناسب با بیزینس تان، مشخصات خود را به نحوی اصلاح کنید که در دنیای مجازی توسط مشتریان بالقوه راحت تر شناسایی شوید و از تمام پتانسیل ها برای معرفی کسب و کار خود استفاده کنید. لازم به گفتن نیست که از طریق شبکه های اجتماعی می توانید خدمات و کالای خود را با کمترین هزینه، به مشتریان بالقوه معرفی کنید.
یکی دیگر از مزایای بزرگ و قابل توجه استفاده از شبکه های اجتماعی این است که شما با در معرض نمایش گذاشتن کسب و کار خود برای طیف های مختلف مردم با سلایق مختلف این فرصت را بدست می آورید تا بیزنس شما از طریق آنها به طور گسترده تبلیغ شود. اگر می خواهید کسب و کار شما در معرض دید گروه های مختلف سنی، شغلی، منطقه ای و ... قرار بگیرد، سعی کنید از محبوب ترین و شلوغ ترین شبکه های اجتماعی مانند فیسبوکف اینستاگرام، توییتر و لیندکین استفاده کنید. توجه داشته باشید به منظور جلوگیری از هدر رفت زمان و هزینه، شما باید شبکه اجتماعی هدف خود را متناسب با نیازهای کسب و کار و همچنین مخاطبین و مشتریان بالقوه خود انتخاب کنید. 
هر چند شکی نیست که بطور کلی شبکه های اجتماعی برای رشد و ارتقای کسب و کار شما مفید هستند، اما ما در این مقاله سعی کرده ایم تا با معرفی چند شبکه اجتماعی معروف و پرطرفدار، خصوصیات منحصر به فرد هر یک را ذکر کرده، تا شما را در انتخاب مناسب ترین شبکه اجتماعی برای بیزنس تان یاری رسانیم. 

 


اینستاگرام (Instagram)


این شبکه اجتماعی محبوب کار خود را در اکتبر 2010 شروع کرد و با جذب نزدیک به یک میلیارد مخاطب تبدیل به یکی از غول های تاثیرگذار در بین شبکه های اجتماعی شد.

 

معرفی


اینستاگرام عمدتا یک اپلیکیشن به اشتراک گذاری عکس و فیلم شناخته می شود. با گسترش روز افزون و تصاحب بخش قابل توجهی از دنیای مجازی، اینستاگرام تبدیل به مهم ترین مرکز تبادل و تجمع عکاسان، مسافران، نسل جدید، و از همه مهم تر، برند های تجاری شده است. 
بطور قطع اینستاگرام بهترین محل برای تبلیغ بصری کالا و خدمات شما خواهد بود، که بدین علت است که در بحث جلوه های بصری و عکس، این شبکه اجتماعی بطور متوسط 23 درصد بیشتر از فیسبوک نقش ایفا می کند. ایسنتاگرام محبوبترین شبکه اجتماعی در ایران هست و بیش از یک میلیارد کاربر دارد، پس حتما روی گزینه اینستاگرام حساب ویژه باز کنید. 


خصوصیات برجسته اینستاگرام


پست ها و استوری ها، دو نوع فرم رایج بین کاربران اینستاگرام برای به اشتراک گذاری محتوا هستند. هر چند که هر کدام از این دو، متناسب با اهداف بازاریابی متفاوتی هستند. در ادامه در مورد خصوصیات هر یک (پست و استوری) بیشتر صحبت می کنیم و خصوصیات ویژه و منحصر به فرد و کاربردهای هر روش را در پیشبرد یک بازاریابی موفق برای کسب و کارتان را شرح می دهیم.

 

انواع محتوی


در سال های اخیر، اینستاگرام با رشد فزآینده و حیرت انگیز خود، شروع به معرفی و ارائه خدمات و ویژگی های جدید کرده است که برخی از این ویژگی ها که در تولید محتوا بسیار با اهمیت هستند در ادامه توضیح داده شده اند:


•    پست های اینستاگرام: پست های اینستاگرام، عموما به عنوان یک فرم رایج از قرار دادن محتوا در این شبکه اجتماعی تلقی می شوند و بر روی پروفایل شخصی شما و همچنین پیج ارائه دهنده اخبار و رویداد های روزانه فالوئر های شما نمایش داده می شوند. محتوا در این بخش می تواند شامل تصاویر، ویدئو ها با یک متن الصاق شده به آن و همچنین هشتگ‌ها باشد. 
اینستاگرام در مورد تصاویر بطور ویژه این امکان را به شما می دهد تا یک تصویر را در سایز های مختلف منتشر کنید یا چندین تصویر را با  چینش دلخواه در یک پست انتشار دهید. تنها با کلیک بر روی گزینه مثبت در انتهای صفحه پروفایل خود می توانید اقدام به بارگذاری عکس و...از گوشی هوشمند خود کنید. 


•    استوری های اینستاگرام: هر استوری متشکل از تصاویر عمودی و فیلم های است که تنها برای یک دوره 24 ساعته آپلود می شوند. استوری ها در صفحه چک کردن رویدادهای روزانه قابل مشاهده هستند. شما به سادگی می توانید تنها با کلیک بر روی گزینه دوربین، در گوشه بالا سمت چپ اسکرین گوشی خود و انتخاب عکس و ویدئوی زنده و یا استفاد مستقیم از دوربین گوشی، یک استوری تولید کنید. استوری ها محبوبیت بیشتری از پست ها دارند و در حدود 300 میلیون کاربر و بیزینس از این ویژگی بهره می برند. 
بنابراین دفعه بعد که استوری های مختلف را چک می کنید، حتما به آرم و علائم تجاری و برند-های مختلف در گوشه و کنار استوری ها و...دقت بیشتری کنید. به عبارت دیگر، استوری ها در بحث تبلیغ تجاری به معنای واقعی کلمه بیانگر معنی واژه story (داستان)  هستند. 
استوری ها به عنوان یک تعریف کامل از سیستم بازاریابی فراخوان برای عمل، به منظور ترغیب فوری کاربران خود به انجام آنچه آنها در نظر دارند، برای مثال خرید یک جنس، ثبت نام برای دریافت یک خدمت خاص یا لایک یک پست ایجاد می شوند. 


•    های لایت های استوری: همه استوری های اینستاگرام از یک  قانون یکسان پیروی می کنند. همه تنها تا 24 ساعت وجود دارند و بعد بطور خودکار محو می شوند، اما در صورتی که بخواهید  یک استوری را حفظ کنید، باید از های لایت استوری استفاده کنید، که برای دسترسی به این ویژگی باید بر روی دایره مثبت در زیر محل بیو (bio) کلیک کنید.
در این محل می توانید از استوری های که پیش تر اشتراک گذاشته شده اند را انتخاب نمایید.


•    هشتگ ها (Hashtags): تقریبا هشتگ ها، قدمتی به اندازه خود اینستاگرام دارند. هشتگ ها در واقع یک عبارت و کلمه هستند که بعد از (#) بدون علامت فاصله قرار می گیرند که امکان سرچ شدن در محتواهای مختلف را توسط کاربران فراهم می کنند. با اضافه کردن هشتگ ها به استوری ها، پست ها و حتی بیوی خود می توانید در جستجوی پست ها و محتوای مشابه برای کاربران ظاهر شوید و خودبه خود معرفی شوید. یک استراتژی رایج بین کسب و کارهای مختلف، استفاده از یک ترکیب خاص با حضور نام برند است. 


•    لایو اینستاگرام: اگر شما بخواهید با مخاطبین خود تبادل نظر کنید و یا چیزی را که در آن واحد برای شما رخ می دهد را با آنها به اشتراک بگذارید، قطعا به لایو اینستاگرام نیاز خواهید داشت. لایو اینستاگرام این امکان را به شما می دهد تا توجه فالوئرهای خود را با ارسال نوتیفیکشن هایی که در هنگام برقراری لایو برای آنها ارسال می شود به برند و کسب و کار خود جلب کنید. 
لایو اینستاگرام به طور خاص در مورد بیزینس ها برای پوشش رویدادها و مناسبت های خاص که توسط شرکت اجرا می شود و یا معرفی یک محصول جدید استفاده می شوند. بعد از پایان لایو، شما این امکان را دارید تا آن را 24 ساعت ذخیره کنید. برای شروع به قسمت آپلود استوری ها بروید و با کلیک بر روی گزینه (live) در سمت راست، اولین لایو اینستاگرام خود را تجربه کنید. 


•    کامنت ها و لایک ها:  به منظور برقراری یک ارتباط دائمی با فالوئرهای خود، می توانید برای پست های آنها کامنت بگذارید و یا پست هایی را که دوست دارید را لایک کنید. در زیر هر پست، شما آیکون مرتبط با لایک (به شکل قلب) و کامنت (به شکل کوتیشن) را خواهید دید. همچنین می توانید در بخش کامنت از هشتک و ایموجی هم استفاده کنید. استفاده از هشتگ برندتان، به شما این شانس را می دهد تا در یک اقدام جسورانه، برند خود را تبلیغ کنید، پس هر چه زودتر شروع کنید. 


•    پیام های مستقیم:  این ویژگی در واقع یک محتوی خصوصی برای یک کاربر خاص است و بین کاربران حرفه ای و دائمی اینستاگرام به اختصار دایرکت نامیده می شود. هر نوع محتوی دیگری به جز دایرکت، عمومی هستند (به جز در مواردی که تنظیمات خاصی را بر روی محتوای خود اعمال کنید). از طرف دیگر پیام های مستقیم یا  دایرکت تنها برای شما و مخاطب مورد نظرتان قابل مشاهده است. 
به منظور دسترسی به پیام مستقیم باید در گوشه بالا سمت راست گوشی خود، بر روی آیکون به شکل یک موشک کاغذی یا هواپیما کلیک کنید. 


•    فیلترها، رای گیری ها، گیف ها و...: از پست های معمولی گرفته تا استوری می توانید از طریق راه های مختلف محتوای خود را جذاب تر کنید. برای مثال شما می توانید از 25 فیلتر مختلف برای نشان دادن مود و حالت های مختلف برای عکس های موجود در پست خود استفاده کنید. برای استوری ها، در حدود 10 فیلتر در دسترس است، همچنین می توانید در استوری ها لوکیشن خود را اضافه کنید یا از فالوئرهای خود رای گیری کنید یا سوال بپرسید و گیف بگذارید. اینستاگرام با فراهم کردن راه های زیاد، برای جذاب کردن پست ها واستوری ها، این امکان را به شما می دهد تا از آن در جهت اهداف خود استفاده کنید. 

 

اکانت بیزینس اینستاگرام:


پروفایل های بیزینس می توانند به برند یا کسب و کار شما اعتبار مضاعف ببخشند، به محض اینکه شما اکانت اینستاگرام خود را ایجاد کردید، بدون هیچ هزینه ای می توانید پروفایل بیزینس خود را نیز ایجاد کنید. برای این منظور تنها نیاز است به بخش تنظیمات رفته و بر روی گزینه سویچ به اکانت بیزینس (Switch to Business Account) کلیک کنید. در این قسمت شما از قسمت آمار و ارقام، دید جامع تری نسبت به عملکرد پست ها و همچنین فالوئرهای خود خواهید دید و به شما کمک می کند تا مشتریان بیشتری را جذب کنید.
توجه: اگر اکانت بیزینس شما به بیش از 10 هزار فالوئر برسد، می توانید با استفاده از لینک (swipe-up) این اجازه را به بازدیدکنندگان استوری های خود بدهید تا به بطور مستقیم از محتوای شما به وبسایت لینک شده مورد نظرتان دسترسی داشته باشند.


چطور از اینستاگرام برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنیم:


بعد از ایجاد اولیه یک اکانت بیزینسی، شما باید آن را منطبق با نیاز ها و کسب و کار خود سفارشی کنید. برای شروع، لازم است بدانید که یک بیو اینستاگرام شامل هر چیز مربوط به بیزینس شما، لینک وبسایت شما، محتویات طنز و هشتک های معرف برند است. 
به محض اینکه شما پروفایل خود را ایجاد کردید، می توانید با آپلود یک سری محتوای از پیش ساخته شده، اکانت خود را پر از تصاویر و ویدئوهای جذاب کنید. تنها بعد از این قدم، می توانید اقدام به توسعه اکانت خود و فالو کردن سایر برند ها و کاربران مرتبط با شغل خود کنید. بعد از اینکه کمی راه افتادید و از حالت مبتدی خارج شدید، ما به شما موارد ذیل را پیشنهاد می کنیم:


•    چه چیزی پست کنیم: محتوایی که توسط شما پست می شود باید متناسب و مرتبط با اهداف برند شما باشد. اینکه محتوا لحن طنز یا جدی داشته باشد کاملا به تصمیم شما وابسته است، اما فراموش نکنید که همیشه در سطح یک بیزنس من، حرفه ایی باقی بمانید و هیچ چیز را فدای آن نکنید. ما به شما توصیه می کنیم در قدم اول از پست ها و استوری های اینستاگرام استفاده کنید. اگر به دنبال محتواهای پیشرفته تر، مانند یک گیم و بازی و... هستید می توانید از ابزارهای اینستاگرام استفاده کنید. 


•    چه مقدار پست کنیم: بسیاری از برند ها به طور مرتب هر روز 1 الی 3 پست و یک استوری به منظور فعال بودن در اینستاگرام ایجاد می کنند. این اقدام می تواند مشارکت شما را در فضای آنلاین افزایش دهد و به کسب و کار شما شانس بیشتری برای دیده شدن در پست های روزانه فالوئرهای شما را می دهد.


•    چرا و چگونه تبلیغ کنیم: به منظور شروع تبلیغ در اینستاگرام، شما به یک صفحه مرتبط در فیسبوک نیاز خواهید داشت. از آنجایی که مالک حال حاضر اینستاگرام، شرکت فیسبوک است، به منظور تبلیغ در اینستاگرام به استفاده از سیستم مدیریت تبلیغات فیسبوک (Facebook Ad Manager) نیاز خواهید داشت. 
در واقع همین قید و شرط به شما این امکان را می دهد تا از تمام مزایای فیسبوک نیز در جهت تبلیغ کسب و کار خود استفاده کنید. علاوه بر این، تبلیغات در اینستاگرام از آنجایی که آن ها در بین محتوای مشاهده شده روزانه فالوئرها گنجانده می شوند، یک روش بسیار موثر است. تبلیغات می تواند در قالب عکس، ویدئو، پست های گردونه ای و ترکیب چند عکس و طرح های پیش ساخته، باشد. 


•    IGTV (تلویزیون اینستاگرام): این قابلیت در سال گذشته به اینستاگرام افزوده شده و یک اپلیکیشن بر پایه ویدئو است. شبیه به یوتیوب، IGTV یک پلت فرم اجتماعی برای به اشتراک گذاری و مشاهده ویدئوها است. شما می توانید فیلم های خود را که کمتر از یک ساعت هستند را در این قسمت آپلود کنید و بر خلاف استوری ها، این فیلم ها بعد از 24 ساعت محو نخواهند شد. این ویژگی در گوشه بالا سمت راست صفحه پست های روزانه شما بصورت یک آیکون تلویزیون قابل مشاهده است. شما می توانید به طور جداگانه اپلیکیشن IGTV را دانلود کنید. 

 

 

 

الگوریتم مورد استفاده در اینستاگرام:


قطعا به پایان رساندن این بخش بدون صحبت درباره الگوریتم شگفت انگیز و پیشرفته اینستاگرام، خالی از لطف خواهد بود. الگوریتم مورد نظر، با توجه به اینکه کدام کاربران، پست های شما را می بیند، بر نحوه عملکرد آنها در مورد پست های شما تاثیر می گذارد. بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها از کاهش مشارکت در اینستاگرام آگاه شده اند و این موضوع را در تصمیم خود برای انتخاب یک شبکه موثر برای تبلیغ در نظر می گیرند. 
با این حال، شما می توانید با تمرکز بر ایجاد آیتم های مرتبط، به اشتراک گذاری منظم، استفاده از هشتک ها و مدیریت تبلیغات، تا حدودی این موضوع را مرتفع و اصلاح کنید. هیچ گاه اکتیو بودن در فضای مجازی در زمان مناسب را فراموش نکنید و همیشه بر عملکرد خود نظارت داشته باشید. با رعایت تمام موارد گفته شده و انتخاب یک محتوای مناسب می توانید به موفقیت در تبلیغ کسب و کار خود و توسعه آن امید داشته باشید. 

 

آپدیت بعدی مقاله در مورد لینکدین صحبت خواهد شد.

 

برای حضور در فضای آنلاین آماده اید؟ شروع به طراحی وب سایت خودتان با وبزی کنید و سایت خودتان را به شبکه های اجتماعی لینک کنید.

 

تماس با وبزی


تلفن: 95111900-021
ایمیل پشتیبانی: support[at]webzi.ir
آدرس: تهران، میرداماد، میدان مادر، برج ناهید، طبقه 12، واحد 4


درباره وبزی

سایت ساز وبزی یک تکنولوژی جدید و پیشرفته برای طراحی سایت است. وبزی با استفاده از ابزارهای پیشرفته به شما امکان طراحی یک سایت منحصر به فرد و با سلیقه خودتان را بدون نیاز به دانش فنی را به شما می دهد. برای طراحی سایت با وبزی دیگر نیاز به استخدام طراح سایت و یا یادگیری طراحی سایت ندارید و در کمتر از یک ربع می توانید سایت دلخواه خودتان را طراحی کنید.

سایت ساز وبزی